Jestliže máte vůz vybavený diagnostikou, výměna oleje svépomocí již není triviální záležitost. Buď si diagnostiku provedete sami přes aplikaci na notebooku a OBD rozhraní, nebo navštívíte příslušný servis, a to už se vyplatí si nechat měnit olej přímo tam.
Jestliže jste majitelem staršího vozu, řekněme zhruba do roku výroby 2006, můžete se směle pustit do výměny. Jak postupovat?
Nový olej musí být specifikován normou ACEA a SAE, kterou předepisuje výrobce motoru (vašeho vozu). Každý motor má svá specifika a tudíž vyžaduje i jinou olejovou náplň.
velký motor.jpg

Vypustit starý olej

Vypustit olej byste měli teprve po zahřátí motoru, nejlépe po kratší jízdě s malou přestávkou. Zahřátý olej je více tekutý, a pokud byste jej vypouštěli za studena, bude ztuhlý a velké množství se ho přichytí na stěny motoru. Nejprve demontujte víčko od karteru (nalévací otvor) a pak teprve povolte výpustní šroub u olejové vany. Olej nechte vytéct do velké nádoby a rozhodně nespěchejte, stará náplň by měla vykapat téměř celá, ponechte ji alespoň několik hodin času.

Olejový filtr

Novější motory jej mají v podobě plastového válce s vložkou, starší motory jsou osazeny kovovými filtry. Odborníci doporučují vyměnit olejový filtr alespoň jednou za rok, i když máte relativně malý nájezd do 5 tisíc km ročně. Jde o to, že zanesený filtr propouští olej v nedostatečné míře a tím pádem se motor zpočátku nemaže a tzv. jede na sucho – trvá vždy delší dobu, než zatuhlý olej ve filtru povolí jeho zahřátím. Pamatujte také na to, že se nový filtr utahuje vždy jen rukou,jinak by při další výměně byl totiž problém jej povolit klíčem, nebo řetězovým přípravkem.
ferrari engine motor.jpg

Nová náplň

Vždy si předem odměřte přesné množství oleje, které výrobce vozu uvádí pro jeho výměnu. A nejprve nalévejte zhruba polovinu náplně, chvíli počkejte, až olej molykote steče kompletně dolů, a pokračujte v nalévání. Dbejte také na to, aby jeho množství bylo mezi ryskami maxima a minima, abyste jej nepřelili. Zpočátku raději méně, blíže k rysce minima. Pak nastartujte motor a nechte jej chvíli běžet a poté znovu hladinu oleje přeměřte a případně zbytek dolijte.