Markýzy se používají jako ochrana proti nežádoucímu slunci. Sluneční paprsky jsou často nepříjemné. Slunce nám svítí do očí, pálí naši kůži a řekněme si to upřímně, už to zdaleka není to, co to bývalo, protože ozonové vrstvy se tenčí, narůstá ozonových děr a aniž bychom si to uvědomovali tak sluníčko nám může spíše uškodit, než aby nám prospívalo. Markýzy se používají jako ochrana právě proti tomuto nežádoucímu slunci, například na terasách, kde chcete mít klid a chcete zde odpočívat nebo také v restauracích, na hotelech, které mají posezení ve venkovním prostředí a na mnohých dalších místech.

markýza

Jednoduše je můžete připevnit na fasádu a díky tomu zůstane tvar, vzhled i design vašeho domova nepoznamenaný. Jsou elegantní, a proto budí příznivý dojem. Hraní důležitou roli také u bazénů .

Markýzy různých typů

Dopřát si příjemný stínek můžete nejenom doma v rodinném domě, ale také na terase či balkoně, i kdekoliv jinde, jako jsou hotely, penziony či restaurace. Markýzy se používají téměř všude. Kvalitní markýzu poznáte podle robustní konstrukce. Ta musí být samozřejmě pevná a odolná, abyste se na ni kdykoliv mohli plně spolehnout. Dalším neopomenutelným prvkem je potahová látka. Její vlastnosti budou určovat, kolik světla bude propouštět, zda bude bránit před nežádoucím UV zářením a podobně. Pokud se volí levná potahová látka, pak je jisté, že nemá potřebný UV filtr, takže vás nebude chránit před nepříznivým zářením a může tak docházet ke spálení pokožky i když jste ve stínu.

markýzy

  1. Podle konstrukce rozdělujeme markýzy na pevné a pohyblivé. Dále je dělíme podle pohonu. Může se jednat o ruční pohon nebo elektrický pohon.
  2. Pohyblivé typy rozlišujeme dle typu uložení látky. Může jít o klasické uložení, kdy je látka navinuta na roletu a není žádným způsobem chráněna. Nebo se může zvolit polokazetové uložení, což znamená, že navinutá látka je v kazetě a je chráněna proti dešti. Poslední možnou volbou je kazetové uložení. Kazeta je po navinutí chráněna jak nahoře, tak i zespodu. Látka je tedy chráněna krytem ze všech stran.